Teatr Ochoty

Teatr Ochoty powstał w 1970 roku. Jego inicjatorzy i założyciele Halina i Jan Machulscy od początku tworzyli teatr bliski widzowi, przestrzennie i artystycznie skupiony na edukacji młodzieży poprzez teatr i na łączeniu w teatrze obszaru zawodowego i amatorskiego. To szczególne, jedyne w swoim rodzaju podejście wyprzedziło współczesne trendy rozwoju pedagogiki teatralnej i włączania odbiorcy do współtworzenia instytucji artystycznej.

W połowie lat dwutysięcznych pojawiła się koncepcja modernizacji i rewitalizacji przedwojennego budynku, ostatecznie sfinansowanego jako element Projektu pt. „Rewitalizacja wybranych obszarów kryzysowych m.st. Warszawy w aspekcie ochrony zabytków, poprawy jakości przestrzeni publicznej oraz społeczno – kulturowym”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013. Konkurs na projekt przebudowy wygrała grupa architektów: Jakub Magoń, Przemysław Fojcik, Danuta Fredowicz oraz Tomasz Leszczyński. Projekt realizowano w latach 2011-2015 – jego najbardziej widocznym z zewnątrz efektem jest dobudowany od strony ulicy Wawelskiej szklany pawilon, ozdobiony wzorem szachownicy. Na czas remontu wszystkie rezydujące w budynku instytucje musiały go opuścić – w 2015 roku na Reja powrócił jednak jedynie Teatr Ochoty. TKT, które jest spadkobiercami Zrzeszenia, które wybudowało budynek w 1936 roku, zdecydowało się zmienić siedzibę i od tej pory mieści się na Słupeckiej.

Po remoncie w budynku znalazła się przestrzeń na otwarcie klubokawiarni, miejsca spotkań nie tylko dla miłośników teatru.

 

WTT – i co dalej? – Projekt sfinansowany z programu Dziedzictwo Kulturowe Warszawy BK m st. Warszawy