Teatr Komuna Warszawa

KOMUNA WARSZAWA to grupa artystyczna działająca obecnie w budynku dawnej szkoły na E. Plater 31 w pionierskiej na skalę kraju formule społecznej instytucji kultury. Od ponad 30 lat zajmuje się szeroko pojmowanym teatrem, rozumianym jako otwarte miejsce przenikania się różnych dyscyplin kultury. Jej głównym zadaniem jest oddolne wspieranie rozwoju twórczości i współpracy środowiska kultury.

Komuna Warszawa (d. Komuna Otwock) to jeden z bardziej znanych polskich teatrów niezależnych nurtu awangardowego. Bazując na autorskich tekstach, sięga po tematy polityczne i społeczne, nieustannie poszukując nowych form i środków wyrazu, chętnie sięgając do wideoinstalacji, tańca i granej na żywo muzyki. Spektakle Komuny są z sukcesami prezentowane w wielu znaczących ośrodkach kultury i na festiwalach, m.in. w HAU W Berlinie, w La Mama w Nowym Jorku, 104Centquatre Paryżu, na SPIELART w Monachium, euro-scene w Lipsku, Fringe w Edynburgu, Złotej Masce w Moskwie, a także w Tbilisi, Kijowie czy Teheranie oraz w wielu miastach w kraju.

 Komuna Warszawa to dom produkcyjny i scena prezentacji. Współpracując z zapraszanymi kuratorami, Komuna Warszawa tworzy znaczące dla rozwoju i integracji środowiska kultury cykle tematyczne prac performatywnych [RE// MIX (2013–2016), Mikro Teatr (2016–2017), Przed wojną, Wojna, Po wojnie(2016-2018)]. Prowadzi także miejsce, w którym powstają zarówno prace artystów z mainstreamu, jak i wschodzących gwiazd polskiej sceny teatralnej, tanecznej i performatywnej. Komuna Warszawa jest także miejsce prezentacji dokonań twórców z różnych dziedzin. Wiele zrealizowanych na scenie Komuny Warszawa spektakli, jak np. „Cezary idzie na wojnę” (REŻ. C, Tomaszewski), „Zrób siebie” (reż. M. Ziółek) czy „RE//IMX Paradise Now?” (reż. G. Laszuk) stało się festiwalowymi przebojami i zdobyło wiele nagród.

 

WTT – i co dalej? – Projekt sfinansowany z programu Dziedzictwo Kulturowe Warszawy BK m st. Warszawy