Warszawska Technika Teatralna – Kontynuacja

Kontynuacja projektu rzuca światło dzienne na ośrodki teatralne w województwie mazowieckim inne niż miasto st. Warszawa. Odwiedziliśmy dwa teatry – odkurzając i wyciągając to, co zwykle zostaje na zapleczu, wspominając rzemieślników i ich zmagania z teatralną materią. Teatrami tymi były: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Popularyzatorsko-artystyczny projekt ma na celu upowszechnienie wiedzy z zakresu historii mazowieckiego rzemieślnictwa teatralnego. Przypomina i przybliża nieznane i niewidoczne, bo pracujące za kulisami, osoby współtworzące spektakle. Rzemieślnicy teatralni przez wiele dekad zapewniali wysoki poziom realizacyjny spektakli, a także wychowali kolejne pokolenia fachowców, którzy kontynuują ich pracę. Bez nich nie byłoby teatru.

Celem naszej pracy jest włączanie w żywy obieg kultury te sfery rzeczywistości teatralnej które zwykle znajdują się poza zasięgiem reflektorów. Zależy nam na szerokim uświadomieniu, że teatr jest dziełem wspólnym i za spektaklem stoi więcej osób, poza samymi artystami. Ponadto, wykształceni rzemieślnicy teatralni reprezentują obecnie ginące zawody. Posiadający unikalną wiedzę, fachowe umiejętności i zrozumienie dla teatralnej materii powinni zostać wydobyci na światło dzienne. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których często wygrywa pośpiech i bylejakość.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.